Наукові керівники

You are here:

Відповідність напрямів наукових досліджень аспірантів і наукових керівників

Наукова школа фінансового управління

Засновник школи фінансового управління, дійсний член (академік) НАН України, доктор економічних наук, професор, президент ДННУ «Академія фінансового управління» Т. І. Єфименко

Наукова школа фінансового управління об’єднала провідних учених ДННУ «Академія фінансового управління» (далі – Академія), коло наукових інтересів яких охоплює теоретико-методологічні й прикладні положення фінансового управління та забезпечення економічної безпеки, у тому числі управління державними фінансами в умовах зовнішніх і внутрішніх загроз. Школа фінансового управління в Академії формувалася протягом останніх десятиліть.

До завдань наукової школи належать, зокрема:

  • створення та поширення наукових знань; підготовка кадрів вищої кваліфікації з економіки, обліку та оподаткування, фінансів;
  • організація та проведення наукових досліджень у сфері державних і міжнародних фінансів з урахуванням завдань, виконання яких покладено на Міністерство фінансів України, з метою розвитку системи управління державними фінансами в умовах євроінтеграційних процесів, розроблення пропозицій щодо внесення відповідних змін до законодавства;
  • здійснення перепідготовки та підвищення кваліфікації (навчання) відповідальних працівників і працівників, залучених до проведення фінансового моніторингу.

Фундатором та керівником школи фінансового управління є Т. І. Єфименко – дійсний член (академік) Національної академії наук України, доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, лауреат премії імені М. І. Туган-Барановського НАН України, президент ДННУ «Академія фінансового управління», відомий учений-економіст, громадський діяч, ініціатор та організатор упровадження багатьох інновацій в управління державними фінансами.

Концептуальний підхід, притаманний науковим дослідженням Т. І. Єфименко та представників школи фінансового управління Академії, полягає в тому, що в умовах економічної невизначеності та нестабільності підвищується значимість інституційно-координованого макрофінансового, інформаційно-інтегрального й управлінського забезпечення економічної безпеки, насамперед – фінансового суверенітету країни. У працях Т. І. Єфименко та представників школи всебічно й глибоко досліджуються інституціональні фактори, котрі спричиняють еволюцію і трансформацію сучасних фіскальних та фінансових систем, їх функції та інтенсивність впливу на економічну поведінку як суб’єктів господарювання, так і самої держави, процеси формування фіскальних норм і правил, прийняття стратегічних управлінських рішень щодо цілей та напрямів забезпечення економічної безпеки країни.

Окремо слід відзначити актуальний цільовий орієнтир, розвинутий у працях Т. І. Єфименко та представників школи фінансового управління, – дослідження впливу процесів фінансової глобалізації на фінансову безпеку національної економіки та інформаційне забезпечення антикризового фінансового управління. За цим напрямом розроблено і впроваджено пропозиції, які схвалені на рівні Міжурядової робочої групи з питань міжнародних стандартів обліку та звітності Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD ISAR) щодо вдосконалення міжнародних стандартів запобігання інформаційному спотворенню економічних параметрів реального і фінансового секторів економіки, оцінки результатів їхньої діяльності в контексті міжнародної гармонізації оподаткування. Внесено рекомендації до міжнародних норм і стандартів фінансової звітності, що стосуються їх архітектоніки, а також інформаційної підтримки обґрунтованих оцінок достатньої ліквідності активів, наявності необхідних монетарних резервів.

За результатами проведених представниками школи фінансового управління досліджень опубліковано численні монографії, статті, доповіді. Перелік наукових праць лідера школи, Т. І. Єфименко, містить більше ніж 200 найменувань загальним обсягом понад 300 друк. арк. Серед них індивідуальні монографії та монографії, виконані під її керівництвом та за особистою участю, зокрема: «Фіскальний простір антикризового регулювання», «Податки в інституційній системі сучасної економіки», «Інноваційні механізми стратегії фінансового управління», «Динаміка податкового навантаження в Україні в контексті реалізації податкової реформи», «Фінанси. Бюджет. Податки: національна та міжнародна термінологія» (науково-енциклопедичне видання у 3 т.), «Фінанси інституційних секторів економіки України», «Боргова стійкість державних фінансів», «Інформація в антикризовому управлінні: глобальний аспект стандартизації обліку та фінансової звітності», «Фінансова глобалізація і євроінтеграція», «Державно-приватне партнерство в системі регулювання економіки», «Удосконалення управління державними фінансами та реформування податкової системи України», «Фіскальна та монетарна безпека національної економіки», «Актуальні проблеми фінансового управління: глобальні тенденції і національна практика», «Security in the Black Sea Region: shared challenges, sustainable future: new dimensions and perspectives». Значний резонанс мали публікації в зарубіжних виданнях: «Taxation in reforms of public finance management» (Journal of Tax Reform), «The Experience and Issues of IPSAS Implementation in Ukraine in the Context of Cooperation with the United Nations», “Entity Reporting on the Contribution Towards the Attainment of Sustainable Development Goals: Counteractions to Information Asymmetry” (International Journal on Governmental Financial Management, США), «Sustainable development of Ukrainian fiscal system as a security factor» (Eurasia: Security Journal, Harvard Kennedy School, США) та ін.

Під керівництвом Т. І. Єфименко за участі представників школи фінансового управління розпочався прискорений процес запровадження міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності у підприємницькій діяльності й державному секторі. З цією метою було розроблено Міністерством фінансів України та ухвалено Кабінетом Міністрів України низку стратегічних документів щодо імплементації стандартів, укладено угоди і підписано меморандуми з міжнародними професійними організаціями стосовно перекладу українською і розміщення на сайті Міністерства фінансів України пакетів відповідних стандартів.

У 2017 р. Т. І. Єфименко як лідер школи фінансового управління та президент ДННУ «Академія фінансового управління» стала членом Вищої експертної ради при Раді Національного банку України. Тетяна Іванівна у фаховому середовищі представляє дослідження науковців Академії та бере участь у найгостріших дискусіях серед провідних учених, банкірів і управлінців щодо шляхів управління змінами у сфері грошово-кредитної й монетарної політики України, надає пропозиції стосовно координації розвитку банківської справи з бюджетно-податковою політикою країни.

Вагомими є здобутки школи фінансового управління на чолі з Т. І. Єфименко в діяльності на міжнародному рівні. З 2011 р. Тетяна Іванівна підтримує постійні відносини з Harvard Kennedy School (HKS) – одним із факультетів Гарвардського університету, що готує фахівців у галузі державного управління, економічного розвитку та політології. Т. І. Єфименко неодноразово брала участь у конференціях з глобальної податкової політики, які регулярно проводяться Ірландським податковим інститутом та HKS у м. Дубліні (Ірландія). Крім того, Тетяна Іванівна – регулярний учасник заходів із проблем безпеки «Безпека в Чорноморському регіоні: спільні виклики, стале майбутнє», організованих HKS, а також Адміністрацією президента Румунії і низкою інших установ. За безпосередньої участі Т. І. Єфименко Академією здійснювалася співпраця з Представництвом Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, Агенцією США з міжнародного розвитку (USAID), Національною академією фінансів та економіки Міністерства фінансів Королівства Нідерландів.

Одним із найвпливовіших об’єднань експертів у сфері економічної інтернаціоналізації і глобалізації є UNCTAD ISAR (м. Женева, Швейцарія). Фахівці ДННУ «Академія фінансового управління» на чолі з Т. І. Єфименко співпрацюють з цією інституцією більше 10 років. З 2013 р. Тетяна Іванівна регулярно доповідала на пленарних засіданнях сесій UNCTAD ISAR про результати наукових досліджень, котрі здійснюються в Академії під її керівництвом та впроваджуються в нормативно-правове поле бухгалтерського обліку, корпоративної та фінансової звітності різних інституційних секторів економіки як в Україні, так і на міжнародному рівні. На засіданні Економічної і соціальної Ради ООН з питань координації та управління Тетяну Іванівну було обрано членом UNCTAD ISAR від України. У межах пленарних засідань 37-ї сесії UNCTAD ISAR, що відбулася в режимі онлайн на початку листопада 2020 р., Т. І. Єфименко за результатами оцінки нефінансової звітності низки багатонаціональних металургійних компаній виступила з доповіддю стосовно перспективних напрямів UNCTAD ISAR.

За дорученням Міністерства фінансів України з метою розширення науково-практичного співробітництва, залучення світового і поширення вітчизняного досвіду у сфері управління державними фінансами ДННУ «Академія фінансового управління» на чолі із Тетяною Іванівною активно співпрацює з Міжнародним консорціумом з управління державними фінансами (ICGFM). Створений у 1978 р., ICGFM став і залишається першою «парасольковою» організацією, що поєднує науковий та управлінський досвід провідних експертів МВФ, Світового банку, установ ООН, міжнародних аудиторських, консалтингових фірм та інших учасників, на глобальному рівні сприяючи урядам у вирішенні проблем у сфері управління державними фінансами.

У рамках реалізації Меморандуму про взаєморозуміння та технічне співробітництво між ДННУ «Академія фінансового управління» та ICGFM від 2016 р. Тетяна Іванівна Єфименко брала активну участь у численних міжнародних заходах ICGFM (виступи з доповідями на міжнародних конференціях ICGFM; обрання Академії та Т. І. Єфименко як її представника до Ради директорів ICGFM на дворічні терміни та, відповідно, участь у щорічних засіданнях Ради з важливих питань функціонування Консорціуму).

У контексті співпраці зі Спеціальним комітетом ICGFM з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку під керівництвом Т. І. Єфименко підготовлено пропозиції від ДННУ «Академія фінансового управління» до численних документів, виданих Міжнародною радою зі стандартів бухгалтерського обліку в державному секторі (IPSASB), які були враховані Комітетом при підготовці листів із пропозиціями від ICGFM, адресованих IPSASB .



1
Консультаційний документ «Фінансові інструменти для державного сектору» (грудень 2016 р.); Консультаційний документ «Фінансова звітність про спадщину в державному секторі» (травень 2017 р.); Консультаційний документ «Облік доходів і необмінних витрат» (вересень 2017 р.); проєкт IPSASB 62 IPSAS «Фінансові інструменти» (грудень 2017 р.); проєкт IPSASB 63 IPSAS «Соціальні виплати», виданий IPSASB (березень 2018 р.); проєкт Консультаційного документу IPSASB «Фінансові інструменти» (2019); проєкт Консультаційного документу «Оцінка» (2019); проєкт IPSASB ED 75 IPSAS «Оренда» (2021).

  • Новини